W tej lekcji pokażę Ci jak powinna wyglądać rozgrzewka na gitarze. Będziemy pracować nad siłą dłoni, precyzją, szybkością oraz poznasz ćwiczenia rozciągające kciuk. 

5 najlepszych rozgrzewek dla gitarzystów akustycznych

W dzisiejszej lekcji video przedstawiłem 5 moich ulubionych ćwiczeń gitarowych. Są to ćwiczenia dla zaawansowanych, ale również mogą spróbować je grać początkujący gitarzyści.

Ćwiczenia, które gram rozwiązują konkretne problemy gitarzystów. Wszystko jest dokładnie opisane w filmie – graj zgodnie z moimi wskazówkami i przekonaj się jak mocno rozwinie się twoja technika gry i sprawność dłoni.

Czy rozgrzewka na gitarze jest ważna?

Jest i to bardzo! Większość gitarzystów traktuje rozgrzewkę jako nudny obowiązek. Doskonale to rozumiem – zawsze przyjemniej grać utwory. Pamiętaj jednak, że to właśnie ćwiczenia rozgrzewkowe prowadzą do ogromnego rozwoju techniki gry i ogólnej sprawności dłoni.

Każdy profesjonalny gitarzysta bardzo poważnie pochodzi do tego tematu. Kolejna sprawa – rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji przy trudnych i wymagających partiach utworu. Rozgrzewka będzie również szczególnie przydatna jako trening przez koncertem (np. 15 minut przed wejsciem na scenę). 

Jak planować ćwiczenia rozgrzewkowe?

  • Dobra rozgrzewka realizuje konkretny cel czyli rozwiązuje problem, który utrudnia nam grać muzykę (przelać nasze myśli i emocje na instrument).
  • Warto wybrać kilka różnych ćwiczeń dla początkujących gitarzystów lub zaawansowanych. Poziom dobieramy do naszej aktualnej gry. Osobiście lubię mieszać różne ćwiczenia: np. ćwiczenie na siłę + na rozciąganie palców, ćwiczenie na precyzję + na szybkość. Konkretny zestaw ćwiczeń możesz mieć na konkretny dzień tygodnia. Pamiętaj, że rozgrzewka służy osiągnięciu celu i jeśli go zrealizujesz (np. precyzyjnie grasz ćwiczenie w tempie 80) to możesz utrudnić grę poprzez zwiększenie tempa lub wprowadzenie nowego, bardziej wymagającego ćwiczenia.
  • Treningi planuj na okres 30 dni. Po 30 dniach zrób podsumowanie. Sprawdź jak wygląda Twój progres. Wprowadź zmiany i zaplanuj kolejne 30 dni.
  • Uwaga! Większość rozgrzewek warto grać z metronomem.

Ile powinna trwać efektywna i skuteczna rozgrzewka?

Absolutnie minimum to 15 minut dziennie. Polecam jednak 30 minut. Zawsze warto rozgrzać się przed koncertem.

Jak często grać ćwiczenia rozgrzewkowe?

Na to pytanie już odpowiedziałem wyżej. Rozgrzewkę gramy codziennie. Najlepiej grać ją od razu jak złapiemy gitarę. Następnie przechodzimy do innej części treningu gitarowego – np. uczenia się nowych utworów, dopracowywania starych, ćwiczenia improwizacji.

Moje ulubione rozgrzewki

Rozgrzewka 1: GITAROWA JOGA

Bardzo trudne ćwiczenie (sprawdzone na wielu lekcjach z uczniami), które sprawdzi jaką mamy faktycznie kontrolę nad naszymi palcami. Pamiętaj, aby wykonać je bardzo dokładnie i w pełni świadomie. Wyeliminuj nawykowe szybkie uciekanie palców ze strun.

Rozgrzewka 2: ROZCIĄGANIE KCIUKA

Kluczowe ćwiczenie w fingerstyle, który reprezentuje Tommy Emmanuel. Kciuk sprawdzi się również u gitarzystów elektrycznych, którzy grają w stylu Jimiego Hendrixa czy Johna Mayera. W skrócie – chcemy aktywizować i używać kciuk lewej ręki do chwytanie dźwięków na gryfie na strunie basowej E (w przyszłości również A). Opalcowanie akordów z kciukiem może z powodzeniem zastąpić akordy barowe. Ćwiczenie nie jest dla wszystkich. Niektórzy gitarzyści mają budowę dłoni, która uniemożliwia granie kciukiem. Jeśli należysz do tej grupy to niestety nie graj siłowo za wszelką cenę, bo narazisz się na kontuzje.

Rozgrzewka 3: LEWA RĘKA oraz KOSTKOWANIE

Bardzo fajna rozgrzewka gitarowa, która poprawia precyzję gry kostką oraz koordynację dłoni. Jest to również świetne ćwiczenia na rozciąganie palców.

Rozgrzewka 4: GRAMY DWIE PARTIE JEDNOCZEŚNIE (FINGERSTYLE)

Ćwiczenie dla gitarzystów fingerstyle. Sprawdź czy jesteś w stanie zagrać dobrze rytmicznie i brzmieniowo dwie partie jednocześnie – linię basu oraz wioliny. Ćwiczenie gram przy użyciu pazurka na kciuk, ale możesz grać również bez niego. Moja sugestia – dokładnie poznaj opalcowanie lewej ręki oraz zagraj osobno linię basu i wioliny. Na koniec połącz to wszystko w całość.

Rozgrzewka 5: PRAWA RĘKA

Trening, który rozwija precyzję i szybkość palców prawej dłoni. Gramy jeden prosty schemat, który najlepiej ćwiczyć od bardzo wolnego tempa. Jeśli chcesz grać fingerstyle na wysokim poziomie to koniecznie zacznij wykonywać to konkretne ćwiczenie.

 

autor: Piotr Słapa

Nowe lekcje gitary na maila?