W tej lekcji dowiesz się jak szybko zbudować solidne podstawy gry palcami na gitarze. Jest to cenny warsztat dla początkujących gitarzystów, którzy nigdy wcześniej nie grali palcami. Jeśli grasz na gitarze od dłuższego czasu i ma problem z precyzją i szybkością to również warto wrócić do podstaw i sprawdzić czy nie trzeba wyeliminować złych nawyków. 

Jak grać PALCAMI NA gitarze?

Pamiętam swój pierwszy utwór na gitarze, który trzeba było zagrać palcami. Był to “Nothing Else Matters”. Pomyślałem wtedy – gra palcami jest trudniejsza niż kostką. W tamtym okresie nie miałem jeszcze nauczyciela i mówiąc szczerze, niewiele wiedziałem o grze palcami. Od tego czasu minęło ponad 20 lat, a ja dzisiaj chciałbym się z Tobą podzielić prostym i niezwykle skutecznym ćwiczeniem, które spowoduje, że będziesz mieć lepszy start z techniką gry palcami na gitarze niż ja 20 lat temu. 

Ćwiczenie przetestowałem najpierw wiele lat temu na sobie (obecnie technika pozwala mi grać sprawnie dowolny utwór Tommy’ego Emmanuela), a następnie na moich uczniach. Dzisiaj wiem, że dobrze działa i przynosi efekty.

GŁÓWNE PROBLEMY POCZĄTKUJACYCH GITARZYSTÓW

  • Niepoprawna pozycja prawej ręki
  • Zbyt napięta dłoń i brak luzu
  • Brak ergonomii w grze (daleka odległość palców od strun przed i po ataku)
  • Niekontrolowane ruchy
  • Brak precyzji
  • Ostre brzmienie, wynikające z szarpania strun
  • Brak szybkości

FUNDAMENTALNE ĆWICZENIE – GRA PALCAMI OD POSTAW

W lekcji instruktażowej na kanale YouTube odkryjesz i zastosujesz  jedno bardzo proste, ale niezwykle ważne ćwiczenie na palce prawej ręki.

Dzięki ćwiczeniu poznasz poprawną pozycję dłoni, ruch palców oraz będziesz pracować nad ergonomią gry. Pamiętaj aby ćwiczyć wolno i dokładnie. Wiem, że nauka podstaw gitary akustycznej nie jest łatwa, ale zaufaj mi – jeśli pójdziesz zgodnie z planem to postępy będą widoczne każdego nowego dnia. 

DROGA OD MECHNIACZNEGO ĆWICZENIA DO MUZYKI

Ważnym elementem rozwoju muzycznego jest zamiana ćwiczenia w muzykę. W tym celu przygotowałem prostą progresję akordów (zestaw pasujących do siebie akordów), które możesz zagrać razem ze schematem rytmicznym z poprzedniego ćwiczenia.

Akordy, które zagramy to A-moll, C-dur, D-dur oraz Fmaj7. Jest to popularna i ładnie brzmiąca progresja akordów, którą spotkasz w wielu utworach np. “House Of The Rising Sun”. 

Ważne! Upewnij się, że potrafisz płynnie przechodzić między akordami. Jeśli nie, to poświęć trochę czasu na dopracowanie tego elementu. Gdy dopasujesz schemat rytmiczny do powyższych akordów to ćwiczenie zamieni się w muzykę. 

W ostatniej części lekcji video będziesz mieć okazję zagrać trudniejsze akordy z użyciem kciuka lewej ręki na gryfie. Ten sposób opalcowania spotkasz często w stylu fingerstyle. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś kciukiem to warto spróbować – będzie to cenna lekcja. 

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, ze ćwiczenia, które dzisiaj poznałeś zbudują podstawy Twojej gry palcami. Pamiętaj, że technikę gry buduje się miesiącami i latami, więc na bardzo duże efekty trzeba poczekać. Nagroda jest wspaniała – będziesz grać muzykę swoich idoli. Ja w ten sposób zacząłem grać utwory Tommy’ego Emmanuela. Byłem zdeterminowany i nigdy nie traciłem motywacji. Takiej postawy Ci właśnie życzę!

 

autor: Piotr Słapa

Nowe lekcje gitary na maila?