Masz problem z akordami barowymi? Ta lekcja to obszerny i praktyczny poradnik video, w którym omawiam dokładnie jak pokonać akordy barowe oraz przygotować plan ćwiczeń. Poprzeczka barre może być wyzwaniem nie tylko dla początkujących gitarzystów, ale również dla doświadczonych muzyków, kiedy gramy skomplikowane i szybkie utwory. 

GITAROWY PORADNIK - JAk ŁAPAĆ AKORDY BAROWE

Na początek zacznę od wyjaśnienia czym jest akord barowy.

AKORD BAROWY – jest to akord, w którym jeden z palców chwyta więcej niż jedną strunę. Gitara ma 6 strun więc mamy kilka opcji: 2, 3, 4, 5, 6 strun jednocześnie. Poprzeczkę barre najczęściej tworzy palec wskazujący lewej ręki, ale w spotkasz również chwyty barowe, gdzie użyjesz również palców środkowego, serdecznego i małego. 

Pamiętaj, że akordów z poprzeczkami nie unikniesz. Niektórych akordów nie da się zagrać w inny sposób. Jedyna to opcja to opanować poprzeczki jak najszybciej i cieszyć się grą!

Wskazówki na dobry początek

Zanim zaczniesz ćwiczyć akordy barowe na gitarze podrzucę Ci kilka pomysłów, aby było dużo łatwiej. Twoja gitara musi być wygodna. Przez wygodę gry rozumiemy m.in. wysokość strun nad XII progiem. Optymalna wartość to 2.0-2.25 mm. Warto oddać gitarę do lutnika na przegląd. Sprawdzić jej ogólny stan oraz akcję strun. Koszt regulacji to najczęściej kwota 100-150zł. Jeśli gitara będzie wymagać szlifu progów to przygotuj się na wydatek powyżej 250zł. Na źle ustawionej gitarze gra się bardzo ciężko. Zaufaj mi – nie szukaj w tym miejscu oszczędności tylko oddaj gitarę na setup u profesjonalisty. 

  • Dobrym pomysłem jest założenie kapodastra na gryf gitary (np. na III próg). Kapodaster używamy do podniesienia stroju gitary, ale w tej sytuacji jego funkcja będzie inna – uzyskasz w ten sposób większą wygodę gry, która wpłynie na lepszy start z poprzeczkami barre. 
  • W sytuacji awaryjnej możesz również przestroić każdą strunę w dół. Konkretnie o pół tonu, cały ton lub półtora tonu. Niższy strój oznacza mniejsze napięcie strun czyli będziesz potrzebować mniej siły, aby docisnąć struny. Z czasem jak Twoja dłoń będzie mocniejsza to wrócisz do standardowego stroju EADGBE. 

JAK POPRAWNIE ZŁAPAĆ POPRZECZKĘ BARRE

Na początek zacznij od małych poprzeczek – np. 2 lub 3 struny jednocześnie. Dokładna instrukcja jak to zrobić jest w lekcji video. Z czasem rozszerz poprzeczkę na 4, 5 oraz 6 strun.  W tym miejscu eksperymentu z ułożeniem palca wskazującego.Dociskaj struny na płasko lub pod kątem, szukając optymalnego ustawienia, które zagwarantuje czysty dźwięk.

Pamiętaj, aby dociskać również kciukiem lewej ręki z tyłu gryfu gitary. To jest bardzo ważne, ponieważ palec wskazujący, który tworzy poprzeczkę potrzebuje wsparcia. 

Co jeszcze musisz wiedzieć?

  • Palec nie ma równej powierzchni – nie jest perfekcyjne prosty. Musisz eksperymentować z wysokością poprzeczki.
  • W niektórych sytuacjach np. akord F-moll możesz użyć podwójnej poprzeczki. Jak to zrobić pokazuję na filmie. 
  • Akordy barowe nie wychodzą od razu. Daj sobie czas na naukę.
  • Siłę dłoni i palców zbudujesz dzięki specjalnym ćwiczeniom. 
  • Z czasem na palcu, który łapie poprzeczkę pojawi się odcisk. To dobra informacja. Utwardzona skóra lepiej dociska struny. 

4 podstawowe kształty akordów barowych

Chwytów barowych spotkasz praktycznie niezliczoną ilość, ale jeśli jesteś początkującym gitarzystą to polecam poznać 4 podstawowe kształty akordów. 

Jest jedna bardzo dobra wiadomość – kształty, które zaraz poznasz można przesuwać w lewą i w prawą stronę gryfu. Zmienisz w ten sposób wysokość dźwięków, nazwa akordu będzie inna, ale kształt akordu zostanie taki sam.  

Poniższe akordy przedstawione są bardzo dokładnie w lekcji video. 

  • Akord F-dur (kształt akordu E-dur)
  • Akord G-moll (kształt akordu E-moll)
  • Akord Bm (kształt akordu A-moll). Uwaga! W polskich śpiewnikach akord B-moll występuje pod nazwą H-moll.  
  • Akord B-dur (kształt akordu A-dur). Uwaga! W polskich śpiewnikach akord B-dur występuje pod nazwą H-dur.  

Błędy początkujących gitarzystów

Poniżej lista typowych błędów gitarzystów podczas chwytanie akordów z poprzeczkami barre. Błędy to kwestia złych nawyków, które można wyeliminować przy odpowiednim treningu. Nawyk ma to do siebie, że jest automatyczną reakcją. Jeśli widzisz u siebie tego typu błąd to musisz “uruchomić” program naprawczy czy stworzyć nowy, poprawny automatyzm.

  • Granie na siłę bez planu i poprawnie ustawione palca. Jeśli struna wpadnie w nierówną powierzchnię palca to nawet mocny docisk nie pomoże wydobyć czystego dźwięku.
  • Brak zaokrąglonych palców w akordzie (wyjątkiem jest prosty palec, który trzyma poprzeczkę barre). W ten sposób struny są tłumione, a akord brzmi nieładnie. 
  • Łapanie chwytu barowego “na raty”. Takie podejście prowadzi do braku płynności w grze. W miarę możliwości staraj się umieszczać palec na strunach w jednym momencie. Przy szybkiej grze nie będzie czasu na poprawki. 
  • Brak odpowiedniego rozkładu sił na każdy palec. Efekt? Jeden palec dociska strunę, a drugi już nie. Rozwiązaniem tego problemu jest pełna kontrola dłoni oraz treningi siłowe. 

Plan ćwiczeń czyli jak uczyć się skutecznie

Przygotowałem dla Ciebie prosty plan, który bardzo dobrze działa u moich uczniów. Podziel naukę na trzy etapy. Wszystko dokładnie wyjaśniam na filmie video. 

ETAP 1: Złap akord barowy i oceń jak brzmi. 

ETAP 2: Sprawdź co nie działa i zaplanuj poprawki (np. mały palec nie dociska struny).

ETAP 3: Najważniejszy punkt! Ćwicz łapanie akordu od razu z korektą, którą przygotowałeś na etapie 2. W utworach nie będzie czasu na korektę. Akordy musisz uczyć się chwytać w 100% poprawnie. 

 

autor: Piotr Słapa

Nowe lekcje gitary na maila?