W tej lekcji podzielę się z Tobą metodą, która dostarcza mi pomysły na utwory, motywy, zagrywki, akordy i schematy rytmiczne. Zobacz powyższy film i przekonaj się w jaki sposób można inspirować się utworami innych artystów.

MÓJ SEKRET - JAK SZUKAĆ POMYSŁÓW NA AKORDY I RYTMY

Metoda, którą opisuję w filmie jest dla gitarzystów na każdym poziomie zaawansowania. Nie musisz znać teorii muzyki i nazywać dokładnie każdego akordu. Oczywiście gorąco zachęcam do nauki teorii muzyki (będzie pomocna w przyszłości podczas komponowania i aranżowania utworów). Co w takim razie potrzebujesz? 

ĆWICZ SŁUCH MUZYCZNY OD SAMEGO POCZĄTKU

Musisz nauczyć się słuchać utworów analitycznie. Twój słuch musi zwracać uwagę na detale, które wcześniej uciekały, ponieważ nie wiedziałeś, że istnieją (nie słyszałeś ich).  Jest jedyna droga, którą znam aby szybko uczyć się nowych utworów i tworzyć swoją muzykę. Im wcześniej zaczniesz grać na słuch tym szybkiej zagrasz prawdziwą muzykę i zamienisz monotonne ćwiczenia w coś wartościowego co sprawia niesamowitą przyjemność Tobie i twojemu przyszłego słuchaczowi. 

PROBLEM – MONOTONNA GRA I BRAK POMYSŁÓW

Od wielu lat prowadzę warsztaty i lekcje gitary z osobami na różnych poziomach zaawansowania. Początkujący gitarzyści skupieni są najczęściej na mechanice gry, która pozwala czysto grać na instrumencie i płynnie przemieszczać się między akordami. 

Zupełnie inaczej wyglądają problemy zaawansowanych gitarzystów. Po kilku czy kilkunastu latach życia z instrumentem (na dobre i na złe) – do naszej gry może wkraść się monotonia i znudzenie. Automatyzmy są tak silne, że trudno ponownie odkryć to uczucie inspiracji, które towarzyszyło nam podczas pierwszych miesięcy gry na gitarze. Po jakimś czasie utwory zaczynają brzmieć podobnie, gramy te same rzeczy – m.in. schematy rytmiczne. 

Jeśli masz wrażenie, że od dłuższego czasu stoisz w miejscu to ta lekcja jest zdecydowanie dla Ciebie. Wartość dodana – nauczysz się jak można tworzyć własne utwory czy motywy. I nie martw się – każdy dochodzi w pewnym momencie do ściany i nie wie co robić dalej. Byłem w tym miejscu kilkanaście lat temu sam długo szukałem rozwiązania. Teraz je mam i chciałbym Ci je przedstawić.

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Najważniejsza zasada – nie wymyślaj koła na nowo. Skorzystaj z tego co już jest. Świat muzyki jest ogromny i w dzisiejszych czasach każde nagranie jest na wyciagnięcie ręki.

Na swojej drodze spotkasz gitarzystów, którzy są przekonani, że wzorowanie się na innych niszczy kreatywność i własny styl gry. 

To jest niedobre podejście, które mocno ogranicza. Podam Ci trzy powody, dlaczego tak jest.

  • Prawie każdy gitarowy idol miał swoich idoli. Zaczynał od naśladowania i kopiowania ulubionych artystów.
  • Naśladowania nie da się powstrzymać – ten proces po prostu się dzieje w naszej głowie. Tak działa słuch muzyczny i pamięć. Możemy robić to świadomie (o tym jest ta lekcja) oraz nieświadomie (robimy to zawsze, bo muzyka towarzyszy nam każdego dnia – filmy, reklamy, YouTube).
  • Nie da się być kopią innego gitarzysty, ponieważ nie ma takiej możliwości aby brzmieć tak samo i grać dokładnie tak samo. Zawsze cover będzie naszą lepszą, gorszą lub po prostu inną interpretacją. Własny styl gry kształtuje się sam. Ten proces możemy przyspieszyć dzięki świadomym i zaplanowanym działaniom.
 

Co w taki razie zrobić? Wybierz ulubionych artystów oraz ulubione nagrania. Zacznij słuchać analitycznie i po prostu „bierz” jak najwięcej. Za chwilę opowiem Ci co jest inspirującego w utworach.  

NOWE, PIĘKNIE BRZMIĄCE AKORDY

Gitara akustyczna kojarzy się z akordami (chwytami) i schematami rytmicznymi (biciami). Potrzebujemy ładnych akordów, a te najłatwiej odnaleźć w ulubionych nagraniach. Pamiętaj – najcenniejsze są piękne akordy z pustymi strunami. To właśnie wtedy gitara akustyczna pokazuje prawdziwą duszę.

PROGRESJE AKORDÓW

Czyli ładne zestawy akordów, które do siebie pasują. Znajdziesz pełno książek z propozycjami akordów na papierze, ale uwierz mi – nie ma nic lepszego niż usłyszeć ładną progresję akordów w utworze i się jej po prostu nauczyć (najlepiej ze słuchu). Następnie wprowadzisz ją do swojej gry. W przyszłości możesz taką nowo poznaną progresję akordów zmodyfikować – np. zmienić tonację czy dodać inne dźwięki (interwały) do akordów.

SCHEMATY RYTMICZNE

Gra rytmiczna na gitarze nie jest prosta dla początkujących gitarzystów (podstawy gry akordowej są tematem wielu kursów gry na gitarze). Warto kolekcjonować „bicia” gitarowe i tworzyć kolekcje takich schematów w różnych stylach muzycznych. Na początku tej lekcji dowiedziałeś się, że motywacja do gitary spada przez monotonną grą. Wzorując się na ulubionych nagraniach dostajemy świetną lekcję jak można grać akompaniament w ciekawy sposób. Możemy analizować schematy rytmiczne (bicia akordowe) i powoli wprowadzać je do naszej gry. Z czasem będziemy mieć pod palcami sporą kolekcję gotową do użycia w każdej muzyczne sytuacji (np. próba z zespołem). 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Obejrzyj dokładnie film. Jest długi, ale pokazuje cały proces – od analizy utworów (wyodrębnienie akordów oraz schematów rytmicznych) po zastosowanie nowo zdobytych informacji i umiejętności we własne grze. W filmie pokazuję również jak inspiracja utworami moich idoli wpłynęła na moje autorskie kompozycje.

Powodzenia i baw się dobrze!

 

autor: Piotr Słapa

Nowe lekcje gitary na maila?