W lekcji gitary w formie video pokażę Ci sześć prostych ćwiczeń, dzięki którym wypracujesz niezależność palców prawej ręki. Jest bardzo ważny pierwszy krok, zanim zabierzesz się za naukę bardzo zaawansowanych utworów. Ćwiczenia możesz grać palcami lub pazurkiem na kciuk. W filmie jest wskazówka jak wybrać pazurek na kciuk (thumbpick).
Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś palcami to polecam wcześniejszy film na kanale Akademia Muzyki – „Jak grać palcami na gitarze”.
ETAP 1: POZNAJ PIERWSZY AKORD
Musisz znać kształty akordów i poprawne opalcowanie. Bałagan w opalcowaniach prowadzi to wolniejszych postępów. Na tym etapie wystarczy, że nauczysz się podstawowego akordu A-moll. Niezależność palców prawej ręki najlepiej jest ćwiczyć na prostych akordach.
ETAP 2: ZAGRAJ LINIĘ BASU
Pierwsze zadanie dla kciuka prawej ręki. Uczymy się schematu, który nie jest dla dłoni naturalny. Trzeba włożyć trochę wysiłku, aby uzyskać dobre efekty. Przy okazji nauczysz się tłumić struny w okolicy mostka gitary i dowiesz się jak uzyskać charakterystyczne brzmienie „boom-chick”.
ETAP 3: RYTM 1
Ważny etap! Na tle wybrzmiewających strun wiolinowych gramy partie basu. Na razie rytm jest prosty (wioliny gramy na „raz”). Uważaj, tylko aby nie tłumić strun wiolinowych.
ETAP 4: RYTM 2
Partia basu taka jak wcześniej. Wioliny gramy za to częściej – konkretnie na „raz” oraz na „dwa i”. Znasz już dobrze pracę kciuka. Pilnuj, aby bas był solidny i kciuk trafiał w dobrą strunę gitary.
ETAP 5: RYTM 3
Bas już dobrze znasz. Zmiany są na strunach wiolinowych. Tym razem gramy pojedyncze struny GBE. Rytm jest bardziej skomplikowany, więc kciuk często gubi. Pilnuj go!
ETAP 6: NOWY AKORD I PŁYNNE PRZEJŚCIA
Ostatni etap. Wprowadzamy nowy akord E-moll i ćwiczymy płynne zmiany między akordami. Priorytetem jest utrzymanie poprawnego rytmu oraz zagranie wszystkich dźwięków czysto. Na tym etapie możesz również pracować nad ładnym brzmieniem basu (boom chick).
CO DALEJ? NOWE AKORDY!
W miejscu znasz już schematy prawej dłoni i rytmy z poprzednich ćwiczeń. Teraz możesz wykorzystać zdobyte umiejętności na nowych akordach. Moja propozycja to akordy z popularnego utworu „Dom Wchodzącego Słońca”. Będziemy grać A-moll, C-dur, D-dur, F-dur. Aby urozmaicić brzmienie możemy odrobinę zmienić te akordy – zagrać je w przewrotach i wprowadzić nowe dźwięki. W ten sposób otrzymamy np. A-moll, C/G, D/F#, Fmaj7. Wszystko zostało przedstawione w lekcji video.