Fingerstyle jest uznawana za jedną z najtrudniejszych technik gry na gitarze. Zobacz video i poznaj podstawowe ćwiczenia fingerstyle, dzięki którym zdobędziesz niezależność palców i przygotujesz się do grania utworów.

Podstawy gitary fingerstyle dla początkujących

Zacznijmy o wyjaśnienia co to jest FINGERSTYLE

Jest to styl gry na gitarze, gdzie na jednym instrumencie gramy jak cały zespół. Łączymy partie gitary solowej (melodia), gitary rytmicznej (akompaniament), bas oraz perkusja (sekcja rytmiczna). To wszystko dzieje się w tym samym czasie! Australijski mistrz gitary określa siebie jako „one-man-band” i właśnie to pojęcie najlepiej przedstawia czym jest fingerstyle. Gitarzyści fingerstyle tworzą autorskie kompozycje oraz aranżują znane utwory z list przebojów.

Fingerstyle można podzielić na 3 kategorie

  • Modern fingerstyle – wykorzystuje zaawansowane techniki gry takie jak tapping, uderzenia perkusyjne, naturalne i sztuczne flażolety. Gitarzyści najczęściej stroją gitarę do alternatywnych lub otwartych strojów, które tworzą nowe możliwości przy aranżacji utworów. Przedstawicielami nowoczesnego stylu fingerstyle są tacy gitarzyści jak Andy Mckee, Don Ross, Alexandr Misko czy Jon Gomm.
  • Traditional fingerstyle – styl ten narodził się w pierwszej połowie XX wieku w USA. Wywodzi się z muzyki country/blues. Tutaj najbardziej popularny jest standardowy strój EADGBE oraz gra pazurkiem na kciuk (thumbpickiem). Wielu gitarzystów używa również kostkowania hybrydowego – kostki i palców. Posłuchaj takich artystów jak Tommy Emmanuel, Chet Atkins, Jerry Reed, Merle Travis i Doyle Dykes.
  • Jazz fingerstyle – jak nazwa wskazuje gramy na solowym instrumencie głównie muzykę jazzową. Repertuar obejmuje standardy jazzowe oraz zaawansowane formy improwizacji. Pozostałe odmiany fingerstyle raczej oparte są na powtarzalnych, wcześniej zaplanowanych melodiach i harmonii. Jazz fingerstyle to prawdziwe wyzwanie dla muzyków improwizujących. Warto zapoznać się z twórczością takich artystów jak Joe Pass, Tuck Andress, Martin Taylor, Lenny Breau czy Julian Lage.

Jaka gitara fingerstyle?


Wielu początkujących gitarzystów uważa, że fingerstyle wymaga specjalnej gitary. Tak naprawdę możesz grać na każdym typie gitary. Najbardziej popularne są gitary akustyczne o kształcie OM i Grand Auditiorium. Gitara klasyczna i elektryczna również się sprawdzi. Uzyskasz po prostu inne brzmienie.

 

Kilka cennych wskazówek

  • Wybierz typ gitary, który podoba Ci się brzmieniowo lub graj na instrumencie, który aktualnie posiadasz.
  • Przygotuj gitarę do gry. Musi być bardzo wygodna. Oddaj instrument do lutnika na regulację, ustaw niską lub średnią akcję strun.
  • Zadbaj o instrument. Kup dobry pokrowiec/futerał. Pilnuj wilgotności powietrza – idealny przedział to 45-60%.
  • Warto kupić kapodaster i pazurki na kciuk (polecam Dunlop M lub L).

Niektóre utwory wymagają elektroniki, wzmacniacza i specjalnych efektów. W praktyce oznacza to, że nie uzyskasz takiego brzmienia na samym akustycznym instrumencie. Przygotuj się na dodatkowe wydatki. Popularne efekty to reverb, delay, oktawer i looper.

Looper umożliwia nagranie i powtarzanie partii, która przed chwilą zagrałeś. Super sprawa!

Pamiętaj, że finalnie gitara i brzmienie to kwestia gustu. Inspiruj się i ucz się od najlepszych.

Czy trudno nauczyć się fingerstyle?

Fingerstyle uznawany jest za jeden z najtrudniejszych sposobów gry na gitarze. Opanowanie tej techniki wymaga wiele miesięcy czy lat treningu. Warto fingerstyle uczyć się pod okiem doświadczonego nauczyciele lub korzystać z dobrych kursów online i materiałów instruktażowych. Odpowiednia opracowana ścieżka nauki będzie gwarancją dużych podstępów w grze na gitarze. Pamiętaj, aby krok po kroku przemieszczać się do przodu i nie brać na warsztat zbyt trudnych utworów na początek. Konkretne ćwiczenia na technikę gry i rytmikę są bardzo ważne.

podstawy gitary fingerstyle w 6 krokach

W lekcji gitary w formie video pokażę Ci sześć prostych ćwiczeń, dzięki którym wypracujesz niezależność palców prawej ręki. Jest bardzo ważny pierwszy krok, zanim zabierzesz się za naukę bardzo zaawansowanych utworów. Ćwiczenia możesz grać palcami lub pazurkiem na kciuk. W filmie jest wskazówka jak wybrać pazurek na kciuk (thumbpick). 

Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś palcami to polecam wcześniejszy film na kanale Akademia Muzyki – „Jak grać palcami na gitarze”.

 

ETAP 1: POZNAJ PIERWSZY AKORD

Musisz znać kształty akordów i poprawne opalcowanie. Bałagan w opalcowaniach prowadzi to wolniejszych postępów. Na tym etapie wystarczy, że nauczysz się podstawowego akordu A-moll. Niezależność palców prawej ręki najlepiej jest ćwiczyć na prostych akordach.

ETAP 2: ZAGRAJ LINIĘ BASU

Pierwsze zadanie dla kciuka prawej ręki. Uczymy się schematu, który nie jest dla dłoni naturalny. Trzeba włożyć trochę wysiłku, aby uzyskać dobre efekty. Przy okazji nauczysz się tłumić struny w okolicy mostka gitary i dowiesz się jak uzyskać charakterystyczne brzmienie „boom-chick”.

ETAP 3: RYTM 1

Ważny etap! Na tle wybrzmiewających strun wiolinowych gramy partie basu. Na razie rytm jest prosty (wioliny gramy na „raz”). Uważaj, tylko aby nie tłumić strun wiolinowych.

ETAP 4: RYTM 2

Partia basu taka jak wcześniej. Wioliny gramy za to częściej – konkretnie na „raz” oraz na „dwa i”. Znasz już dobrze pracę kciuka. Pilnuj, aby bas był solidny i kciuk trafiał w dobrą strunę gitary.

ETAP 5: RYTM 3

Bas już dobrze znasz. Zmiany są na strunach wiolinowych. Tym razem gramy pojedyncze struny GBE. Rytm jest bardziej skomplikowany, więc kciuk często gubi. Pilnuj go!

ETAP 6: NOWY AKORD I PŁYNNE PRZEJŚCIA

Ostatni etap. Wprowadzamy nowy akord E-moll i ćwiczymy płynne zmiany między akordami. Priorytetem jest utrzymanie poprawnego rytmu oraz zagranie wszystkich dźwięków czysto. Na tym etapie możesz również pracować nad ładnym brzmieniem basu (boom chick).

CO DALEJ? NOWE AKORDY!

W miejscu znasz już schematy prawej dłoni i rytmy z poprzednich ćwiczeń. Teraz możesz wykorzystać zdobyte umiejętności na nowych akordach. Moja propozycja to akordy z popularnego utworu „Dom Wchodzącego Słońca”. Będziemy grać A-moll, C-dur, D-dur, F-dur. Aby urozmaicić brzmienie możemy odrobinę zmienić te akordy – zagrać je w przewrotach i wprowadzić nowe dźwięki. W ten sposób otrzymamy np. A-moll, C/G, D/F#, Fmaj7. Wszystko zostało przedstawione w lekcji video.

PODSUMOWANIE

W tej lekcji pokazałem Ci zestaw podstawowych ćwiczeń, które są świetnym startem z fingerstyle. Powyższe ćwiczenia pozwolą Ci zbudować technikę gry, która będzie potrzebna podczas nauki konkretnych gitarowych utworów. Zestaw 6 ćwiczeń na początku wydaje się prosty, ale praktyka pokazuje, że na pewno trzeba włożyć odpowiedni wysiłek, aby zdobyć nowe umiejętności. Pamiętaj, aby grać na pełnym skupieniu i krok po kroku przechodzić do bardziej zaawansowanych rzeczy. Profesjonalni muzyce ćwiczą od wolnego tempa z metronomem. To bardzo dobra praktyka, którą mocno polecam.

 

autor: Piotr Słapa

Nowe lekcje gitary na maila?